Jak uzyskać kredyt obrotowy dla spółki z o.o? Ekspert kredytowy FK wyjaśnia
Kredyt obrotowy w Krakowie to idealne rozwiązanie na sfinansowanie bieżących wydatków Twojej firmy. Kredytem obrotowym nazywamy limit na koncie, który bezpośrednio związany jest z rachunkiem. Ten limit przyznawany jest oczywiście na określony limit czasu. Po upłynięciu limitu czasu następuje przedłużenie obrotówki lub całkowita spłata i zamknięcie. Z przyznanych nam środków możemy korzystać w każdym momencie, aż do osiągnięcia maksymalnej przydzielonej nam kwoty. Odsetki naliczają się od kwoty wykorzystanej.
Spis treści
Na co przeznaczyć kredyt obrotowy dla spółki z oo?
Kredyty obrotowe w Krakowie zapewniają płynność finansową i można je przeznaczyć na wszystkie bieżące potrzeby takie jak zapłata wynagrodzeń, składki ZUS i US oraz zakup towarów i usług. Kredytem obrotowym zapłacimy też VAT. W przypadku spóźniających się opłaceń faktur, kredyt obrotowy to idealne rozwiązanie. Dzięki kredytom obrotowym nie ma potrzeby wydawania środków należących do nadwyżki finansowej.
Jak uruchamia się kredyt obrotowy dla spółki i na jak długo?
Jak już wspomnieliśmy, kredyt obrotowy zostaje przyznany firmie jako limit na jej rachunku a fundusze są dostępne od razu po jego uruchomieniu. Nie każdy bank pobiera prowizję za uruchomienie kredytu obrotowego. Koszty, z jakimi musisz się liczyć to opłata za oprocentowanie naliczane w skali roku. Zazwyczaj kredyty obrotowe dla spółek z o.o to zobowiązania krótko i średnioterminowe. Standardowy okres trwania takiego kredytu to uruchomienie go na 1-3 lat. Po 12 miesiącach po raz kolejny bank przyzna Ci limit lub nastąpi całkowita spłata i rezygnacja. Należy pamiętać, że bank nie ma obowiązku przedłużenia Twojego limitu.
Warunki kredytu obrotowego w Krakowie
Kwoty, na jakie przedsiębiorstwa zaciągają kredyty obrotowe sięgają nawet kilku milionów złotych. To, jaki limit będzie przysługiwał Twojej firmie zależy od jej sytuacji finansowej. Zdarza się, że banki oczekują zabezpieczenia w postaci nieruchomości, jeżeli wnioskujesz o bardzo dużą sumę. Jest także część banków, która narzuca limity w formie kilku krotności rocznego obrotu (zazwyczaj 1-2 krotność).
Biorąc kredyt obrotowy należy także liczyć się z prowizją, jaką zapłacimy, która najczęściej oscyluje wokół 1-5% przyznanej kwoty. Marża ustalana jest indywidualnie.
Kredyt firmowy czy obrotowy? Ekspert z Krakowa radzi
Oba produkty bankowe są do siebie bardzo zbliżone. Kredyt firmowy różni się od obrotowego tym, że może on zostać udzielony na dłuższy okres spłaty. Dzięki temu zmniejsza się nam wysokość raty. Wadą jest fakt, iż od razu dostajemy całą kwotę i płacimy za nią odsetki. Korzystając z kredytu obrotowego jedyne odsetki za które zapłacimy to te naliczane od kwoty, którą wykorzystujemy.
Autor: Kazimierz Janiczek
Zajmuję się analizowaniem codziennych zmian w ofercie produktowej największych instytucji finansowych w Polsce. Jeżeli nie znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie, wyślij je tutaj.