Czekając na własne cztery ściany

kredyt mieszkaniowy kiedy?

Choć ciężko uwierzyć w fakt, że ceny nieruchomości staną się bardziej przystępne, wielu przede wszystkim młodych ludzi, czeka na choćby minimalny spadek cen. Nadzieja pokładana jest w przegrzaniu się rynku nieruchomości. Niestety na dzień dzisiejszy można zauważyć, że koszt nabycia własnego mieszkania bądź domu staje się coraz większy, a zarazem często coraz mniej osiągalny dla przeciętnej młodej pary.

Dodatkowo banki udzielające kredyty hipoteczne nie ułatwiają życia, oferując kredyt nawet z 30% wkładem własnym. W większości przypadków odłożenie takiej gotówki staje się niemożliwe nawet w przypadku bezdzietnej pary, pracującej na pełen etat z dość dobrymi wynagrodzeniami.

Patrząc na dzisiejszy wzrost cen nieruchomości, ale też na liczbę zainteresowanych nabywców, można stwierdzić, że niestety do przegrzania się rynku jest jeszcze daleko, a nawet może to nigdy nie nastąpić. Jedyną prawdopodobną wizją jest zatrzymanie się cen na określonym pułapie.

A co na to pandemia koronawirusa?

Ostatnia nadzieja pokładana jest w zaistniałej sytuacji, jakiej znalazł się świat. Koronawirus SARS-CoV2 skutecznie opanował wszystkie kraje, a spora część ludzi żyje nadzieją, że to właśnie ten aspekt wpłynie na obniżenie się cen nieruchomości.

Faktem jest to, że popyt i podaż aktualnie zmalały, ale czy to oznacza spore zmiany?

Sprawdzając ceny mieszkań, działek budowlanych, czy domów, ciężko pokusić się o stwierdzenie, że ceny poszły w dół. Niestety nawet koronawirus to czynnik, który może być niewystarczający, by wpłynąć na pozytywny scenariusz. Jeżeli nadejdzie chwilowy moment, gdy koszt nabycia nieruchomości spadnie, wielu ludzi wciąż zostanie odciętych od możliwości nabycia własnego lokum.

Nadeszły czasy, gdy posiadanie własnych czterech ścian pozostanie etykietą elity społecznej – bez względu na to, czy jest to nieruchomość nabyta za gotówkę własną, czy też banku.

Anna Miszkurka
Anna Miszkurka

Jestem autorem artykułu którego właśnie czytasz i ekspert kredytów hipotecznych. Posiadam 4 letnie doświadczenie jako analityk bankowy. Od 16 lat działam w sektorze finansowym monitorując oferty związane z kredytami mieszkaniowymi.

Czekając na własne cztery ściany

Masz pytania?

W ramach cyklu “pytanie do eksperta” odpowiadamy czytelnikom na pytania z zakresu finansów i bankowości. Doradzamy, informujemy i dzielimy się widzą. Napisz do nas a dokładnie wyjaśnimy dane zaganienie.

Sprawdź szczegóły
  • Aby skorzystać z darmowej porady kredytowej wypełnij formularz.