Ile kosztuje utrzymanie psa, kota lub innego zwierzaka?

Spis treści

kobieta odpoczywa z psem

Syn męczy Cię “kupmy kota”, córka chce świnkę morską, a najmłodszy królika? Wiesz, że dzieci rozwijają się lepiej w obecności zwierząt domowych? Opieka nad zwierzęciem uczy samodzielności i odpowiedzialności. Pamiętasz zresztą, że Twoim dziecięcym marzeniem także było posiadanie zwierzątka. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że posiadanie zwierzaka to nie tylko dodatkowe obowiązki, ale też regularne wydatki. Zwierzę podobnie jak Ty potrzebuje własnego kąta – klatki, kojca czy legowiska, które trzeba regularnie czyścić i uzupełniać. Zapewne to Ty będziesz wykonywać te obowiązki, z pomocą Twoich dzieci. Dowiedz się więcej o tym, ile kosztuje utrzymanie domowego pupila.

W przypadku kota jest to koszt żwirku, świnka morska wymaga podściółek ze słomy czy siana, podobnie królik czy chomik a pies powinien mieć własne legowisko. Zwierzę trzeba także karmić. Rozpiętość rodzajów karm, a zarazem ich cen jest na rynku ogromna. Wreszcie, najważniejsze – zwierzę podobnie jak człowiek może chorować, wymaga wtedy opieki i wizyty weterynaryjnej. 

Koszty utrzymania psa

Zacznijmy od tego, że przyjaźń z psem jest bezcenna 🙂 Jednak należy pamiętać, by zapewnić swojemu czworonogowi jak najlepsze warunki. Oczywiście zachęcamy do adopcji, gdzie można za darmo zabrać do domu wspaniałe psy, które odwdzięczą się nam bezgraniczną miłością. Najpopularniejsze są karmy suche – są one zdecydowanie tańsze od karm mokrych. Ceny karm suchych za kilogram wahają się w przedziale od 5 zł do kilkudziesięciu zł. Małe psy mają dużo mniejsze zapotrzebowanie energetyczne niż np. labradory lub owczarki, co znacznie zmniejsza wydatki. Oto przybliżone wydatki miesięczne na suchą karmę:

  • Małe psy (do 10kg) → od 25 zł miesięcznie
  • Średnie psy (od 10kg do 20 kg) → od 40 zł miesięcznie
  • Duże psy (20kg w górę) → od 50 zł miesięcznie 

Pies potrzebuje także legowiska, misek, obroży, smyczy oraz szamponu i szczotki do pielęgnacji sierści. Te wydatki jednorazowo powinny Cię kosztować od 150 – 300 zł. 

Pamiętaj, aby co rok szczepić swojego psa przeciw wściekliźnie! Koszt jednego szczepienia waha się w przedziale od 22-55 zł. Dodatkowo, poproś weterynarza o dalsze porady w związku z zadbaniem o zdrowie czworonoga (odrobaczanie, badania).

Koszty utrzymania kota

Ilość karmy, jaką powinien dostawać Twój kot zależy od jego wieku, wielkości oraz aktywności. Przeciętny, dorosły kot (3-4 kg) zjada miesięczny około 2 kg karmy suchej. 

  • 1 kilogram suchej karmy dla kota to od 10 – 70 zł
  • miesięcznie za wyżywienie jednego kota zapłacisz od 20 – 150 zł

Należy pamiętać, że sucha karma jest znacznie tańsza od droższej. Jeżeli jednak chcemy zafundować naszemu kotu karmę mokrą wyniesie to średnio kilkadziesiąt złotych miesięcznie drożej. 

  • wyżywienie kota mokrą karmą będzie nas kosztować od 180 – 370 zł miesięcznie

Oprócz jednorazowego zakupu kuwety dla kota, należy także regularnie wymieniać mu żwirek. Już około 4-5 litrów żwirku wystarczy nam na miesiąc użytkowania. Koszt jednego worka waha się pomiędzy 10 – 20 zł. Oznacza to, że najtańszy 5 litrowy żwirek dla kota będzie nas kosztował 8 – 10 zł i wystarczy nam na miesiąc. Okresowe szczepienia kota nie powinny przekroczyć kwoty 20 – 100 zł (w zależności od rodzaju szczepionek), a zwalczanie pasożytów wynosi około kilkadziesiąt złotych. 

Kupić czy adoptować?

Oczywiście jednym z praktycznych argumentów jest cena a także brak konieczności płacenia podatku od zwierzęcia w przypadku tych adoptowanych. Aktualnie sytuacja bezdomnych zwierząt jest tragiczna, w schroniskach brakuje miejsc lub oferują one warunki nie do zaakceptowania. Doradcy Finansowy Kompas serdecznie rekomendują adopcje psiaków i kotów, które bez dwóch zdań odwdzięczą się bezwarunkową miłością. 

Daj się pokochać!

Jak więc widzisz, utrzymanie zwierzaka nie zawsze musi być drogie! Odpłacają się one za to dozgonną miłością i dadzą Ci ogrom radości. Szczęście jakie płynie z obcowania ze zwierzętami jest bezcenne, a nierzadko zwierzęta zmuszają nas także do wielu bogatych we wnioski refleksji. 

Poniżej podajemy wykaz schronisk, w których wspaniałe czworonogi czekają na ciepły i kochający dom.

https://dogowskaz.eu.org/mapa/

https://otoz.pl/wykaz-schronisk-w-polsce/

Możesz także znaleźć schroniska lokalne. Tarnów1000 kocha zwierzęta i wspiera organizacje charytatywne. Napisz do nas skąd jesteś, a my prześlemy Ci pełną listę schronisk w Twojej okolicy.

 

Autor: <b>Kazimierz Janiczek</b>

Autor: Kazimierz Janiczek

Jestem jednym z ekspertów Finansowego Kompasu a także autorem artykułu, który właśnie czytasz. W latach 2015-2019 pracowałem jako doradca kredytowy. Aktualnie jestem analitykiem i zajmuję się bieżącym analizowaniem codziennych zmian w ofertach produktów finansowych.

Logo Finansowy Kompas Kraków

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem

Wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń do nas. Odezwiemy się jeszcze tego samego dnia.

+48 736 840 471

Pozostałe artykuły z poradnika finansowego

Bądź na bieżąco z Finansowym Kompasem. Nasi eksperci dzielą się tu swoją bezcenną wiedzą i doświadczeniem. 

dziewczyna wskazuje kontakt z finansowym kompasem
Chcesz wiedzieć więcej? Umów się na niezobowiązującą konsultację
dziewczyna wskazuje kontakt z finansowym kompasem

Zamów bezpłatny kontakt

Ekspert oddzwoni do Ciebie z najlepszą ofertą!

0 zł za
konsultacje finansowe

Aż 16 banków
współpracujących

Do 50% niższa
rata kredytu

ikona-sredia-1.png
Finansowy Kompas ® Właściwy kierunek Twoich finansów © Od 17 lat pomagamy Klientom w realizacji marzeń i planów.

Zamów bezpłatny kontakt

Ekspert oddzwoni do Ciebie z najlepszą ofertą!
ikona-sredia-1.png
Finansowy Kompas ® Właściwy kierunek Twoich finansów © Od 17 lat pomagamy Klientom w realizacji marzeń i planów.

Zamów bezpłatny kontakt

Zaufaj ekspertom z wieloletnią praktyką

Aż 43
instytucje w 1 miejscu

Od 17 lat
na Polskim rynku

Ponad 60%
klientów z polecenia

ikona-sredia-1.png
Finansowy Kompas © Kancelaria Finansowa All-In-One: Finanse, Ubezpieczenia, Wsparcie Prawne

Zamów bezpłatny kontakt

Zaufaj ekspertom z wieloletnią praktyką
ikona-sredia-1.png
Finansowy Kompas © Kancelaria Finansowa All-In-One: Finanse, Ubezpieczenia, Wsparcie Prawne