Jak działa scoring w BIK? Jak zbudować wiarygodność kredytową?

Spis treści

bizneswoman rozmawia przez telefon

Skrót BIK oznacza Biuro Informacji Kredytowej. Z artykułu dowiesz się, czym jest historia kredytowa oraz w jaki sposób wylicza się ocenę punktową naszej wiarygodności kredytowej.

Zdolność kredytowa i wiarygodność kredytowa

Są to dwa najważniejsze czynniki, które decydują o tym, czy decyzja kredytowa banku okaże się pozytywna. Twoja wiarygodność jako dłużnika może być także brana pod uwagę w przypadku zakupu produktu na raty, lecz tylko w wypadku, gdy dana instytucja obsługująca system ratalny posiada odpowiednie uprawnienia do weryfikacji takich danych.

Zdolność kredytowa jest weryfikowana przez każdy bank samodzielnie. Należy pamiętać także, że nie każdy bank wyda taką samą ocenę Twojej zdolności kredytowej. Natomiast banki centralne, takie jak Biuro Informacji Kredytowej (BIK), zajmują się oceną Twojej wiarygodności jako dłużnika.

Jest to szczególnie ważne w przypadku kredytów hipotecznych, aby Twoja zdolność kredytowa oraz wiarygodność kredytowa pozostały jak najlepsze. Może się okazać, że mimo dużych zarobków, bank nie przyzna Ci kredytu ze względu na niską ocenę punktową (tj. niski scoring w BIK). Tak samo w przypadku, gdy nie będziesz regularnie wywiązywał się ze swoich zobowiązań finansowych – naruszy to znacznie Twoją ocenę kredytową, która oczywiście trafi w BIK i wpłynie na Twój scoring.

Oficjalna definicja scoringu podana przez BIK brzmi:

„Scoring jest metodą punktowej oceny ryzyka kredytowego. Polega ona na określeniu wiarygodności kredytowej Klienta na podstawie porównania jego profilu z profilem Klientów, którzy już otrzymali kredyty. Im bardziej profil danego Klienta jest podobny do profilu Klientów terminowo spłacających swoje kredyty w przeszłości, tym lepszą ocenę punktową otrzyma ten Klient”

Co działa na niekorzyść scoringu?

Oczywiście jednym z najważniejszych czynników są opóźnienia w spłacie swoich kredytów i innych zadłużeń. Na Twoją niekorzyść będzie działać także analogicznie ich liczba – im większa tym gorszy scoring. Pewne jest także, że jeżeli zalegasz ze spłatą mniejszej kwoty będzie to rozpatrzone lepiej, aniżeli w przypadku dużych zaległości. Długość opóźnień także ma znaczenie na Twój scoring – im dłużej, tym gorsza sytuacja. Wpływ także będą miały każde przekroczenia limitu kredytowego oraz ich kwota.

Jak podaje BIK na swojej stronie, na Twój scoring wpływa także częstotliwość z jaką wykorzystujesz maksymalnie środki na karcie kredytowej oraz częstotliwość wnioskowania o kredyt (jeżeli w krótkim czasie dostajesz wiele decyzji odmownych).

Jak podnieść scoring w BIK?

Najprostszym rozwiązaniem jest pilnowanie terminowych spłat wszystkich zaciągniętych zobowiązań finansowych. Oprócz tego możemy skorzystać z prolongaty kredytu – czyli tzw. przedłużenie spłaty kredytu, co może być przydatne w sytuacji nagłych problemów finansowych. Pamiętaj, że zaciąganie dużej ilości pożyczek w krótkim czasie może prowadzić do spirali zadłużenia. Należy także budować swoją pozytywną historię kredytową – w przypadku pustego BIK jesteś dla banku praktycznie anonimowym potencjalnym kredytobiorcą. Warto, aby Twój scoring w BIK był bogatszy o kilka mniejszych, a zarazem terminowo spłacanych pożyczek lub kredytów.

 

Autor: <b>Kazimierz Janiczek</b>

Autor: Kazimierz Janiczek

Jestem jednym z ekspertów Finansowego Kompasu a także autorem artykułu, który właśnie czytasz. W latach 2015-2019 pracowałem jako doradca kredytowy. Aktualnie jestem analitykiem i zajmuję się bieżącym analizowaniem codziennych zmian w ofertach produktów finansowych.

Logo Finansowy Kompas Kraków

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem

Wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń do nas. Odezwiemy się jeszcze tego samego dnia.

+48 736 840 471

Pozostałe artykuły z poradnika finansowego

Bądź na bieżąco z Finansowym Kompasem. Nasi eksperci dzielą się tu swoją bezcenną wiedzą i doświadczeniem. 

dziewczyna wskazuje kontakt z finansowym kompasem
Chcesz wiedzieć więcej? Umów się na niezobowiązującą konsultację
dziewczyna wskazuje kontakt z finansowym kompasem

Zamów bezpłatny kontakt

Ekspert oddzwoni do Ciebie z najlepszą ofertą!

0 zł za
konsultacje finansowe

Aż 16 banków
współpracujących

Do 50% niższa
rata kredytu

ikona-sredia-1.png
Finansowy Kompas ® Właściwy kierunek Twoich finansów © Od 17 lat pomagamy Klientom w realizacji marzeń i planów.

Zamów bezpłatny kontakt

Ekspert oddzwoni do Ciebie z najlepszą ofertą!
ikona-sredia-1.png
Finansowy Kompas ® Właściwy kierunek Twoich finansów © Od 17 lat pomagamy Klientom w realizacji marzeń i planów.

Zamów bezpłatny kontakt

Zaufaj ekspertom z wieloletnią praktyką

Aż 43
instytucje w 1 miejscu

Od 17 lat
na Polskim rynku

Ponad 60%
klientów z polecenia

ikona-sredia-1.png
Finansowy Kompas © Kancelaria Finansowa All-In-One: Finanse, Ubezpieczenia, Wsparcie Prawne

Zamów bezpłatny kontakt

Zaufaj ekspertom z wieloletnią praktyką
ikona-sredia-1.png
Finansowy Kompas © Kancelaria Finansowa All-In-One: Finanse, Ubezpieczenia, Wsparcie Prawne