W ramach tarczy antykryzysowej, o której pisaliśmy w artykule, nasz rząd ma na celu pomóc przedsiębiorcom w dalszym prowadzeniu działalności gospodarczej. Utrzymanie się na rynku jest wszechobecnym problemem, który dotyka gospodarkę nie tylko polską ale i globalną. Przyjmy się krokom podejmowanym przez Unię Europejską, aby zminimalizować skutki pandemii.
Decyzje komisji europejskiej
Komisja podjęła decyzje w sprawie złagodzenia szkód wywołanych przez COVID-19. Ma to na celu zapewnienie płynności rynku pracy oraz wsparcie dla obywateli i firm. Zatwierdzono program pomocy, który ma wspierać przedsiębiorstwa małe, średnie i duże. Wartość kredytu związanego z finansowaniem wynosi 700 milionów euro.
Na co możemy się spodziewać przeznaczenia tych pieniędzy?
Cel obejmuje głównie mikroprzedsiębiorstwa oraz średnich i małych przedsiębiorców. Umożliwione zostanie udzielanie dotacji bezpośrednich oraz pożyczek. W poniższym artykule znajdują się informacje kto i kiedy może ubiegać się o dotacje z biznes planem.
Sprzęt do nauki zdalnej dla uczniów
Kolejnym problemem jest system nauczania. Jak wiemy zarówno uczniowie szkół podstawowych jak i wyższych zmagają się z trudnościami w prowadzeniu zajęć. Statystyki wyraźnie pokazują jak wielka jest liczba uczniów, którzy nie mają dostępu do internetu lub potrzebnego do nauki zdalnej sprzętu. Program Operacyjny Polska Cyfrowa przekaże 180 milionów złotych na sprzęt techniczny dla uczniów szkół i nauczycieli.
Co z osobami znajdującymi się poza granicami Polski?
Obywatele państw europejskich, którzy aktualnie przebywają na innym kontynencie i chcą wrócić będą mogli liczyć na pomoc od Unii. Przeznaczone na to zostały 75 milionów euro.
Na co mogą liczyć placówki medyczne w dobie pandemii koronawirusa?
Wsparcie Parlamentu obejmuje także inwestycje 37 miliardów euro z dostępnych funduszy dla obywateli i państw, które w najbardziej dotkliwy sposób ucierpiały z powodu koronowirusa. Unia wspiera także opiekę zdrowotną państw członkowskich oraz w 90% pokrywa koszty związane ze sprzętem medycznym, niezbędnym w walce z COVID-19.
Współpraca i wzajemna pomoc jako odpowiedź na COVID-19
Został powołany zespół do spraw szybkiego reagowania na koronawirusa, który ma na celu nadzorować działania podjęte w celu zwalczania pandemii na politycznym gruncie. Epidemia COVID-19 to wyzwanie dla gospodarki, szczególnie dla szeroko rozumianego transportu. Jednym z przemysłów wiszących na włosku jest przemysł i transport lotniczy. Jest to szczególnie trudny okres, w którym kraje członkowskie są zmuszone aby jak najefektywniej i najskuteczniej się zjednoczyć i ze sobą współpracować.