W obecnej sytuacji do kryzysu rolnictwa przyczyniają się już nie tylko panująca epidemia COVID-19 lecz także panująca susza. Tracimy ogromne zasoby wody, a susza obejmuje już nie tylko dostawców i producentów żywności, ale i także konsumentów, ponieważ ceny niektórych towarów i usług znacznie rosną. Najbardziej ucierpi rynek owoców i warzyw. To już trzeci rok trwania suszy w Polsce. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mobilizuje się do pomocy rolnikom, którzy mają możliwość wystąpienia o dofinansowanie na rzecz nawadniania swoich gospodarstw. Gdzie można składać wnioski?
Małe zwierzę, wielki problem!
Jakby problemów było zbyt mało, dodatkowo może dojść do plagi myszy polnych. Odpowiada za to bez mroźna zima, która pozwoliła im rozprzestrzeniać się w zawrotnym tempie. Myszy polne dziurawią rolnikom pola a ich plony są znacznie zagrożone. Na ten moment ciężko jest dokładnie oszacować straty, nie mniej jednak mogą one obejmować nawet 30% upraw.
W terminie do 20 lipca 2020 roku będzie można ubiegać się o dotację, w których zawarte będą następujące kategorie inwestycji:
✓ ulepszenie już istniejących instalacji nawadniających
✓ powiększanie obszaru nawodnień
Wnioski można składać do oddziałów regionalnych ARiMR. Jeden podmiot może uzyskać wsparcie finansowe w wysokości nawet do 100 tysięcy złotych, gdzie jednocześnie koszt inwestycji nie może być mniejszy niż 15 tysięcy złotych. Dofinansowanie może uzyskać każdy rolnik, który posiada gospodarstwo od 1 ha do 300 ha.
Synoptycy zapowiadają, że poziom wody w Wiśle jest znacznie zbliżony do rekordowo niskiego oraz potrzebowalibyśmy codziennie kilkumiesięcznego deszczu aby sytuacja osiągnęła stabilizację. Udostępnione zostały także tzw. “kredyty klęskowe”. Za okazaniem szkód z powodu suszy, rolnicy będą mogli starać się o kredyt z niskim oprocentowaniem. Ich część będzie spłacana przez ARiMR.
Gdzie można uzyskać kredyt klęskowy?
Oto miejsca, gdzie rolnicy mogą ubiegać się o taki kredyt:
✓ Bank PEKAO S.A.
✓ Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz zrzeszone w nim Banki Spółdzielcze
✓ SGB-Bank S.A., a także zrzeszone w nim ✓ Banki Spółdzielcze
✓ BNP Paribas Bank Polska S.A
✓ Santander Bank Polska S.A
✓ Krakowski Bank Spółdzielczy.
✓ Warunki przyznania kredytu
Warunkiem koniecznym dla uzyskania kredytu są:
✓ posiadanie protokołu oszacowania szkód przez komisje powołane przez poszczególnych wojewodów – należy zorientować się w swojej gminie, czy taki wniosek został złożony
✓ wypełnienie wniosku o kredyt klęskowy, który został przygotowany przez ARiMR (możesz wydrukować go ze strony www.arimr.gov.pl lub otrzymasz go w banku)
✓ przygotowanie innych dokumentów, których wymaga bank
O kredyt mogą się ubiegać indywidualni rolnicy, mikro, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa. Opłaty i prowizje będzie można negocjować z bankiem, tak samo jak okres kredytowania i okres karencji.
300 milionów na poszukiwanie wód głębinowych.
Dodatkowo uruchomiono także program, który zakłada 300 milionów złotych na poszukiwanie wód głębinowych dla gmin, które przewidują niedogodności z zaopatrzeniem w wodę dla swoich mieszkańców.