Jak przygotować się do wzięcia kredytu hipotecznego w 2022 roku - 12 kroków

Świadomy klient to najlepszy klient.

Z tego względu wszystkim naszym klientom dajemy darmowy poradnik jak przygotować się do kredytu hipotecznego.

Darmowy poradnik kredytowy

W naszym e-booku specjaliści finansowi przybliżają zagadnienie kredytu hipotecznego oraz przygotowań z nim związanych. Zapraszamy do lektury.

84%

Naszych klientów pobrało e-booka

dziewczyna wskazuje kontakt z finansowym kompasem
Chcesz wiedzieć więcej? Umów się na niezobowiązującą konsultację
dziewczyna wskazuje kontakt z finansowym kompasem

Wszystko co musisz wiedzieć o kredycie hipotecznym w 2022 roku

Każdy przyszły kredytobiorca zastanawia się gdzie najlepiej wnioskować o kredyt hipoteczny. Niskie oprocentowanie, niska marża oraz przychylny harmonogram spłat to tylko część elementów, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę. Jak w każdej dziedzinie, finanse również wymagają specjalistycznego przygotowania i wiedzy. Eksperci Finansowego Kompasu dzielą się ze swoimi klientami swoją wiedzą i doświadczeniem, tak aby każdy kredytobiorca miał szansę na najkorzystniejsze warunki kredytowe.

Spis treści

Kredyt hipoteczny krok po kroku w 2022 roku w Krakowie

Bardzo często kredytobiorcy odwiedzają fora internetowe poświęcone tematyce kredytów na mieszkanie. Zdarza się także, że klient dąży do uzyskania kredytu hipotecznego w oparciu o rady znajomych, przemyślenia bliskich, porady z blogów i forów. Aby nie być tak zwanym „Polakiem mądrym po szkodzie” najlepiej będzie rzetelnie przeanalizować swoje źródła informacji. W tym celu warto skonsultować się z profesjonalnym ekspertem finansowym, który udzieli Ci wszystkich, nawet tych najbardziej szczegółowych informacji dotyczących zarówno kredytu jak i Twojej sytuacji finansowej. Na tej samej zasadzie co wizyta u lekarza – pomoc specjalisty jest nieoceniona w porównaniu z samozwańczym poszukiwaniem diagnozy w internecie.

Samo konto w banku nie da najlepszego kredytu hipotecznego

Liczba osób korzystających z usług ekspertów kredytowych zwiększa się, ponieważ instytucje finansowe komplikują zasady przyznawania warunków końcowych. Cross selling czyli oferowanie lepszych warunków dla Klientów posiadających większą ilość usług danej instytucji to dzisiejszy standard reklamowy. Ponadto oferty są zróżnicowane dla poszczególnych form i branży zatrudnienia. Nie jest łatwo odnaleźć się w tym szumie informacyjnym a co za tym idzie wybrać najlepszą propozycję. Właśnie dlatego naszym głównym celem jest przedstawienie Państwu warunków w prosty i czytelny sposób.

Aktualnie, różnica pomiędzy dwoma ofertami hipotecznymi może wynosić ponad 160 000 zł.

Jak mądrze wybrać kredyt hipoteczny w 2022 roku

Przede wszystkim sprawdź swoją zdolność kredytową. Dzięki temu dowiesz się, na jaki kredyt tak naprawdę Cię stać. Kolejno zbadaj swoją historię kredytową. Pamiętaj, że najgorszym klientem jest ten, który widnieje w rejestrach dłużników, natomiast zaraz po nim niechlubne miejsce zajmuje klient bez żadnej historii kredytowej. Aby zbudować swoją pozytywną historię kredytową wystarczy, że kupisz coś na raty lub weźmiesz drobną pożyczkę gotówkową. Możesz także wystąpić o limit bądź debet na swoim koncie. Pamiętaj, aby nigdy nie spóźniać się z regulowaniem swoich zobowiązań, ponieważ nawet najmniejsze spóźnienie będzie miało wpływ na to jak postrzega Cię bank.

Koniecznie uzbieraj wkład własny, który zazwyczaj wynosi 20% kwoty kredytu, niemniej jednak zdarzają się przypadki, w których klient dostaje kredyt hipoteczny z 10% wkładem własnym. Jako specjaliści radzimy uzbieranie jak najwyższej kwoty wkładu własnego, gdyż będzie to skutkowało niższą ratą oraz możliwością negocjacji lepszych warunków kredytowych. Następnie porównaj oferty bankowe, jednak pamiętaj o tym, że każde zapytanie kredytowe w banku wpływa negatywnie na Twoją zdolność kredytową. Dzieje się tak ponieważ banki wprowadziły zabezpieczenia przed oszustami biorącymi kilka kredytów w wielu bankach jednocześnie. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest uzyskanie symulacji kredytu hipotecznego od eksperta. Porównasz wtedy kilka najkorzystniejszych ofert bez konieczności składania osobnych zapytań.

Porozmawiaj także ze swoim pracodawcą, tak aby Twoja umowa o pracę widniała na czas nieokreślony. Klienci z działalnością gospodarczą będą musieli zatroszczyć się o udokumentowane wysokie dochody. O kredyt mieszkaniowy możesz ubiegać się najlepiej dopiero po 12 miesiącach od rozpoczęcia prowadzenia działalności.

Teraz dopiero możesz przejść do szukania nieruchomości. Tą decyzję powinieneś przemyśleć co najmniej kilkanaście razy. Nie decyduj się na jakąś nieruchomość w przypływie emocji. Warto skonsultować się z ekspertem w tej dziedzinie. Przede wszystkim ustal czy ma to być mieszkanie docelowe, pośrednie czy inwestycyjne. Rozważ czy ma to być rynek wtórny, czy pierwotny.

Kredyt hipoteczny i dodatkowe koszty w 2022 roku

Pamiętaj, że istnieją także dodatkowe koszta kredytów hipotecznych, takie jak opłaty związane z notariuszem, nieruchomością i rzeczoznawcą majątkowym.

Dodatkowo, warto abyś pamiętał o odbiorze nieruchomości z ekspertem. Jednorazowa usługa kosztująca kilkaset złotych może pomóc Ci zaoszczędzić nawet do kilkunastu tysięcy w przypadku zlokalizowanych po czasie usterek.

Gdzie składać wniosek o kredyt hipoteczny w 2022 roku

Najlepiej jest składać wniosek do maksymalnie 4 banków. Jest to najbezpieczniejsza opcja biorąc pod uwagę wpływ zapytań kredytowych na negatywną ocenę historii kredytowej. Pamiętaj, że eksperci Finansowego Kompasu negocjują warunki umowy kredytowej nawet w 4 bankach jednocześnie.

Autor: <b>Kazimierz Janiczek</b>

Autor: Kazimierz Janiczek

Zajmuję się analizowaniem codziennych zmian w ofercie produktowej największych instytucji finansowych w Polsce. Jeżeli nie znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie, wyślij je tutaj.

Logo Finansowy Kompas Kraków

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem

Wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń do nas. Odezwiemy się jeszcze tego samego dnia.

+48 736 840 471

E-book kredytowy z Finansowym Kompasem

Oceń nas:

5/5 - (21 votes)

Pozostałe artykuły z poradnika finansowego

Bądź na bieżąco z Finansowym Kompasem. Nasi eksperci dzielą się tu swoją bezcenną wiedzą i doświadczeniem. 

dziewczyna wskazuje kontakt z finansowym kompasem
Chcesz wiedzieć więcej? Umów się na niezobowiązującą konsultację
dziewczyna wskazuje kontakt z finansowym kompasem

Zamów bezpłatny kontakt

Zaufaj ekspertom z wieloletnią praktyką

Aż 43
instytucje w 1 miejscu

Od 17 lat
na Polskim rynku

Ponad 60%
klientów z polecenia

ikona-sredia-1.png
Finansowy Kompas © Kancelaria Finansowa All-In-One: Finanse, Ubezpieczenia, Wsparcie Prawne

Zamów bezpłatny kontakt

Zaufaj ekspertom z wieloletnią praktyką
ikona-sredia-1.png
Finansowy Kompas © Kancelaria Finansowa All-In-One: Finanse, Ubezpieczenia, Wsparcie Prawne

Zamów bezpłatny kontakt

Ekspert oddzwoni do Ciebie z najlepszą ofertą!

0 zł za
konsultacje finansowe

Aż 16 banków
współpracujących

Do 50% niższa
rata kredytu

ikona-sredia-1.png
Finansowy Kompas ® Właściwy kierunek Twoich finansów © Od 17 lat pomagamy Klientom w realizacji marzeń i planów.

Zamów bezpłatny kontakt

Ekspert oddzwoni do Ciebie z najlepszą ofertą!
ikona-sredia-1.png
Finansowy Kompas ® Właściwy kierunek Twoich finansów © Od 17 lat pomagamy Klientom w realizacji marzeń i planów.