Zadbaj o swoje własne cztery ściany z Kompasem.

Najlepsze ubezpieczenia domu w Krakowie

Wybieraj spośród najlepszych ofert ubezpieczeniowych na ochronę domu lub mieszkania. Mamy dostęp do wszystkich topowych firm w Polsce.

Korzystaj z rabatów i ogromnych zniżek

Nasi eksperci na bieżąco analizują wszystkie promocje i oferty ubezpieczeniowe z całej Polski.

Dostosuj warunki ubezpieczenia

Łatwo dobierzesz zakres ochrony i dopasujesz ubezpieczenie do swoich potrzeb oraz możliwości.

Ubezpiecz się nie wychodząc z domu

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem lub podpisz wybrane dokumenty online bez wychodzenia z domu.

Dlaczego ubezpieczenia z Finansowym Kompasem?

Grupa FK to zespół ekspertów, którzy od lat na bieżąco śledzą wszystkie najlepsze oferty finansowe i ubezpieczeniowe z całej Polski. Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.

Jak działają ubezpieczenia z Kompasem?

Zadzwoń lub wypełnij formularz

Daj nam znać czego potrzebujesz a my zajmiemy się resztą

Porównaj oferty ubezpieczeniowe

Przedstawimy Ci najkorzystniejsze warianty

Wybierz najlepsze ubezpieczenie

Wraz z ekspertem wybierz ofertę, która wydaje się najlepsza

Podpisz umowę z ubezpieczycielem

Możesz to zrobić online lub za pośrednictwem doradcy mobilnego

Co mówią o nas klienci?

Bartek z Krakowa

Ubezpieczenie mieszkania

mój pierwszy kredyt hipoteczny i ubezpieczenie mieszkania było właśnie z Kompasem i nie żaluję. tutaj macie kompleksową usługę all in one wlacznie jeszcze z ubezpieczeniem

anonym

Ubezpieczenie domu

my z mężem tez jestesmy zadowoleni z uslug grupy fk. eksperci zawsze byli gotowi odpowiedziec na wszystkie nasze pytania i tak jak wielu wystawiajacych opinie również korzystalismy z usługi kredyt + ubezpieczenie

Maro

Ubezpieczenie dla firm

już kolejny rok wybieram ubezpieczenie firmowe z kompasem i rzeczywiście co rok to nowa promocja. jestem zadowolony i daję 5 gwiazdek. pozdrawiam.

Masz już ofertę ubezpieczeniową domu lub mieszkania?

Sprawdź czy możemy ją przebić! Prześlij ją na: biuro@finansowykompas.pl

Popularne Pytania i Odpowiedzi - FAQ

Szukasz odpowiedzi? Sprawdź naszą listę popularnych pytań.

Ubezpieczanie nieruchomości stanowi pewnego rodzaju zabezpieczenie finansowe dla właścicieli i najemców. Klient zobowiązuje się do regulowania określonej w umowie składki, w terminie wyznaczonym przez ubezpieczyciela. W zamian za to, towarzystwo ubezpieczeniowe gwarantuje ochronę dla murów, wyposażenia oraz stałych elementów posiadłości. Wszystko zależy od wybranego zakresu ochrony. 

W sytuacji wypadku lub szkody w ubezpieczonej nieruchomości towarzystwo ubezpieczeniowe (TU) wypłaca kwotę odszkodowania równą sumie ubezpieczenia (SU). Inaczej działa jedynie pakiet Home Assistance, który gwarantuje bezgotówkową realizację usług naprawczych, np. naprawy pralki czy wizyty ślusarza.

Ryzyko wystąpienia szkody szacuje się indywidualnie. Istotne będzie aby inne pakiety wykupić dla mieszkania w bloku na parterze, a inne dla willi z basenem. Oferty ubezpieczeniowe proponują wykupienie polisy na ryzyka podstawowe i ryzyka rozszerzone. Część ryzyk to gotowe pakiety, z kolei inne występują pojedynczo jako dodatki.

Wersja podstawowa charakteryzuje się tym, że klient dostaje pakiet ryzyk nazwanych, których jest około kilku-kilkudziesięciu. Najczęściej spotykane z nich to: pożar, zalanie, wybuch, uderzenie pojazdu lub pioruna, upadek samolotu i huragan. Wersje rozszerzone obejmują kradzieże, włamania, przepięcia oraz dewastacje a także OC w życiu prywatnym, Home Assistance, pomoc prawna i ubezpieczenie NNW.

Oczywiście należy liczyć się z tym, że każda zakupiona wersja rozszerzona podnosi kwotę naszej składki. Jest to jednak niewielka kwota, jaką płacimy za bezpieczeństwo. Każdy dodatkowy pakiet zwiększa prawdopodobieństwo wypłacenia odszkodowania w razie wystąpienia nieprzyjemnej sytuacji. Ubezpieczenie domu lub mieszkania w Krakowie warto więc wybrać z jak największym zakresem ochrony.

Najtańsze ubezpieczenie mieszkania lub domu w Krakowie oscyluje wokół ceny 100 zł za rok. Średnie składki wynoszą 300-500 zł. Nie ma wyznaczonej najwyższej możliwej kwoty ubezpieczenia. Niektóre polisy sięgają aż 3000 zł rocznie. 

Dla każdej pełnoletniej osoby, która jest właścicielem nieruchomości, lokatorem lub najemcą. Polisy ubezpieczeniowe są również przeznaczone dla osób kupujących nieruchomość na kredyt a także dla tych budujących dom. Ubezpieczyć można także domki letniskowe i budynki gospodarcze.

Można także ubezpieczyć nieruchomość w budowie oraz dom z drewna, jednak składka za ubezpieczenie domu z drewna może być nawet o 100% wyższa od składki za dom murowany. 

Ubezpieczenie powinno być zawierane na kwotę równą wartości ubezpieczanego domu lub mieszkania w chwili zakupu polisy. Jest to istotne, ponieważ w przeciwnym wypadku może wystąpić niedoubezpieczenie lub nadubezpieczenie (wskazanie w polisie zbyt niskiej lub zbyt wysokiej sumy), skutkujące wypłaceniem mniejszego odszkodowania.

Najczęściej jest to 1 rok, niemniej jednak zdarzają się polisy obejmujące 3 lata. Do znacznej mniejszości należą ubezpieczenia obejmujące nieruchomości na okres mniej niż 12 miesięcy. Pamiętaj, że jeśli nie wypowiesz umowy na 30 dni przed jej końcem, zostanie ona automatycznie przedłużona o taki sam okres.

Jeżeli do zdarzenia doszło w sposób celowy lub przez wyraźne zaniedbanie lokatora - w takiej sytuacji ubezpieczyciel odmówi wypłaty środków z polisy. Tego typu sytuacje to wyłączenia odpowiedzialności. Dotyczą one zarówno wersji podstawowej, jak i rozszerzonej.

Odszkodowanie nie zostanie wypłacone także w przypadku karencji, czyli wykluczenia odpowiedzialności, które trwa najczęściej do 60 dni od zawarcia umowy z ubezpieczycielem. Karencję stosuje się do wybranych ryzyk. 

Bardzo często aby uzyskać kredyt hipoteczny należy również wykupić podstawową polisę ubezpieczeniową. Wtedy ubezpieczenie nieruchomości musi zostać scedowane na kredytodawcę. Cesja polega na przekazaniu praw do polisy z biorącego kredyt (cedent) na udzielającego (cesjonariusz). 

Najlepiej rozpocząć od zebrania najważniejszych danych, takich jak lokalizacja, konstrukcja, metraż oraz rodzaj zabudowy. Istotne będą także wiek i liczba lokatorów a także historia szkód z ostatnich lat. Dodatkowo warto znać stan prawny nieruchomości oraz wartość poszczególnych przedmiotów ubezpieczenia. 

Ubezpieczenia domu i mieszkania w Krakowie - gdzie szukać najlepszych ofert?

Przede wszystkim należy zorientować się, co tak naprawdę wpływa na cenę polisy mieszkaniowej. W tym wypadku sytuacja jest zbliżona do kupowania nieruchomości – cena końcowa będzie zależała od wielu różnych czynników. Wymieńmy najistotniejsze:

– wartość nieruchomości – aby poznać całkowitą sumę ubezpieczenia należy wiedzieć, jaka jest wartość nieruchomości, którą chcemy ubezpieczyć. Jeżeli nieruchomość ulegnie szkodzie całkowitej, otrzymamy równowartość tejże kwoty. Aby określić wartość nieruchomości należy zapoznać się z rokiem budowy, rodzajem zabudowy, metrażem, sąsiedztwem oraz aktualnymi trendami panującymi na rynku nieruchomości. 

– zabezpieczenia własne – jest to wymagane, jeśli chcemy ubezpieczyć nieruchomość przed kradzieżą z włamaniem. Najlepszym sposobem jest posiadanie drzwi z zamkiem wielozastawkowym lub atestowanym oraz rolety, kraty i monitoring, czy alarm. W ten sposób płacimy niższą ratę.

– zakres ochrony – standardowa polisa obejmuje jedynie mury i stałe elementy od zdarzeń losowych takich jak pożar czy zalanie. Ponadpodstawowe polisy obejmują także wyposażenie domu. Polisa może dodatkowo zawierać sytuacje takie jak powódź czy stłuczenie szklanych przedmiotów. A dla samych lokatorów OC w życiu prywatnym, domowe assistance, ochronę prawną czy pakiet NNW. 

– lokalizacja – oczywiście domy i mieszkania na wsiach i małych miejscowościach będą tańsze od nieruchomości w dużych, obleganych miastach. Pamiętaj, że za pojęciem lokalizacja kryje się także ukształtowanie terenu – dom lub blok położony przy jeziorze może mieć droższą polisę przy wykupywaniu ryzyka powodziowego. Również mieszkania zajmujące parter i pierwsze piętra są narażone na droższe składki. 

– powierzchnia użytkowa – więcej metrów kwadratowych przekłada się na większą wartość nieruchomości, co skutkuje wyższą ceną polisy. 

Jak działa polisa mieszkaniowa?

Zanim podpiszesz jakąkolwiek umowę z ubezpieczycielem koniecznie zorientuj się, jaki jest zakres polisy, jej ograniczenia oraz wysokość odszkodowania. Sprawdź, czy jest szansa na ubezpieczenie domu z drewna, budynku w budowie, mieszkania na wynajem. Dowiedz się również podstawowych informacji o tym, jak działa cesja na bank. 

Ubezpieczenie nieruchomości tyczy się domu, mieszkania lub domu w trakcie budowy. Przedmiotem ubezpieczenia mogą być też pomieszczenia przynależne, takie jak np. garaż, piwnica, budynki gospodarcze, zabudowania tzw. małej architektury (np. altana) oraz inne budowle znajdujące się na posesji oraz poza nią (dom letniskowy oraz nagrobek) – jeśli są trwale przytwierdzone do gruntu.

Musisz wiedzieć również, że ubezpieczenie domu lub mieszkania nie jest obowiązkowe. Istnieją jednak dwa wyjątki. Pierwszy wyjątek obejmuje sytuacje, w której bank wymaga od Ciebie wykupienia polisy mieszkaniowej przy okazji zaciągania kredytu hipotecznego. Obowiązkowe okazuje się także ubezpieczenie gospodarstwa rolnego wraz ze wszystkimi jego budynkami, jeżeli powierzchnia gospodarstwa przekracza 1 hektar.

Spis treści

Autor: <b>Kazimierz Janiczek</b>

Autor: Kazimierz Janiczek

Zajmuję się analizowaniem codziennych zmian w ofercie produktowej największych instytucji finansowych w Polsce. Jeżeli nie znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie, wyślij je tutaj.

Logo Finansowy Kompas Kraków

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem

Wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń do nas. Odezwiemy się jeszcze tego samego dnia.

+48 736 840 471

Ubezpieczenia domu z Finansowym Kompasem

Oceń nas:

5/5 - (5 votes)

Pozostałe artykuły z poradnika finansowego

Bądź na bieżąco z Finansowym Kompasem. Nasi eksperci dzielą się tu swoją bezcenną wiedzą i doświadczeniem. 

dziewczyna wskazuje kontakt z finansowym kompasem
Chcesz wiedzieć więcej? Umów się na niezobowiązującą konsultację
dziewczyna wskazuje kontakt z finansowym kompasem

Zamów bezpłatny kontakt

Ekspert oddzwoni do Ciebie z najlepszą ofertą!

0 zł za usługi
ubezpieczeniowe

Aż 16 firm
współpracujących

Do 50% niższa
składka

ikona-sredia-1.png
Finansowy Kompas ® Właściwy kierunek Twoich finansów © Od 17 lat pomagamy Klientom w realizacji marzeń i planów.

Zamów bezpłatny kontakt

Ekspert oddzwoni do Ciebie z najlepszą ofertą!
ikona-sredia-1.png
Finansowy Kompas ® Właściwy kierunek Twoich finansów © Od 17 lat pomagamy Klientom w realizacji marzeń i planów.

Zamów bezpłatny kontakt

Zaufaj ekspertom z wieloletnią praktyką

Aż 43
instytucje w 1 miejscu

Od 17 lat
na Polskim rynku

Ponad 60%
klientów z polecenia

ikona-sredia-1.png
Finansowy Kompas © Kancelaria Finansowa All-In-One: Finanse, Ubezpieczenia, Wsparcie Prawne

Zamów bezpłatny kontakt

Zaufaj ekspertom z wieloletnią praktyką
ikona-sredia-1.png
Finansowy Kompas © Kancelaria Finansowa All-In-One: Finanse, Ubezpieczenia, Wsparcie Prawne

Zamów bezpłatny kontakt

Ekspert oddzwoni do Ciebie z najlepszą ofertą!

0 zł za
konsultacje finansowe

Aż 16 banków
współpracujących

Do 50% niższa
rata kredytu

ikona-sredia-1.png
Finansowy Kompas ® Właściwy kierunek Twoich finansów © Od 17 lat pomagamy Klientom w realizacji marzeń i planów.

Zamów bezpłatny kontakt

Ekspert oddzwoni do Ciebie z najlepszą ofertą!
ikona-sredia-1.png
Finansowy Kompas ® Właściwy kierunek Twoich finansów © Od 17 lat pomagamy Klientom w realizacji marzeń i planów.