Jak ma się Polska gospodarka w obliczu kolejnej fali pandemii?

Spis treści

badania statystyczne i stos papierów

Stan epidemii oznacza dla wielu przedsiębiorców walkę o przetrwanie na rynku pracy. W obecnej sytuacji kryzysowej dotykającej mnóstwo Polskich firm, prowadzenie działalności gospodarczej stoi już pod znakiem zapytania. Przyjrzyjmy się kto i na jakich warunkach będzie mógł skorzystać z pomocy oferowanej przez Mateusza Morawieckiego i jego zespołu doradców.

Pracownik na pierwszym miejscu

  • Jednym ze środków protekcji działalności gospodarczej będzie możliwość uzyskania dofinansowania części kosztów wynagrodzeń dla swoich pracowników. Dofinansowane to będzie pokrywało koszty wynagrodzeń dla pracowników oraz składek na ubezpieczenia społeczne. Jednak wysokość udzielonego nam wsparcia będzie uzależniona, między innymi od tego, o ile spadły nasze obroty. Z tej formy pomocy skorzystać może każdy średni, mały oraz mikro przedsiębiorca. Samo złożenie wniosku nie wiąże się z żadnymi kosztami..
  • Inne formy uzyskania dodatkowych środków na pracowników obejmują pożyczkę obrotową, która ma za zadanie finansować wypłatę wynagrodzeń w sektorze MŚP oraz dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego

Zmniejszenie opłat dla prowadzących działalność gospodarczą

Rząd oferuje także zmniejszenie kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Przyjrzyjmy się, z jakich form pomocy w tym sektorze będziemy mogli skorzystać.

  • Do ZUS będzie można składać wniosek, który ma umożliwić nam zwolnienie z opłacanie składek przez okres trzech miesięcy, począwszy od maja 2020r, w ramach czego będą się zawierały składki na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.
  • Uzyskamy także możliwość złożenia wniosku o umorzenie zaległości podatkowej oraz nieodpłatność opłat audiowizualnych i abonamentu, przez cały okres obowiązywania tej ustawy. W przypadku zaległości w podatkach, będziemy mogli się ubiegać o anulowanie ich zapłaty, co może nam ewentualnie pomóc utrzymać się na rynku pracy.
  • podpunkt drugiego akapitu

Dodatkowe formy pomocy dla firm dotkniętych COVID-19

Oprócz dofinansowań na pracownika, czy odraczania opłat będziemy także mogli utrzymać dodatkowe środki na utrzymanie firmy w okresie pandemii.

  • Rząd proponuje niskooprocentowaną pożyczkę na kwotę 5 tysięcy złotych. Pożyczka ta ma być jednorazowa. Jednak nie będziemy zobowiązani jej spłacać o ile spełnimy jeden warunek. Nasza działalność gospodarcza będzie musiała utrzymać się na rynku pracy przez okres nie krótszy niż 3 miesiące od uzyskania pożyczki. Ta oferta skierowana jest do mikro przedsiębiorców, którzy założyli działalność gospodarczą przed 1 marca 2020.
  • Kolejnymi ułatwieniami dla naszych działalności gospodarczych mają być korzystniejsze warunki gwarancji de minimis z BGK, dzięki czemu dostaniemy pewność zabezpieczenia spłaty kredytu obrotowego lub kredytu inwestycyjnego. Warunkiem jest brak zaległości w ZUS i US. Informacje dodatkowe można znaleźć na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego (link).
  • Zgodnie z zapowiedziami, wszystkie wnioski będzie można składać od kwietnia 2020 roku drogą elektroniczną bądź za pomocą bankowości elektronicznej.

Polska gospodarka w obliczu koronawirusa w 2022 roku – aktualizacja

Bank inwestycyjny JP Morgan ogłosił swego rodzaju „ożywienie gospodarcze” na rok 2022. Przewiduje się, iż w tym roku skończy się pandemia, niemniej jednak Omikron ma szansę spowodować poważne problemy dla światowej gospodarki. Ożywienie gospodarcze zawdzięczamy szczepionkom na Covid-19, co z kolei skutkuje całkowitym opanowaniem epidemii. Powrót globalnej mobilności ma być cykliczny i silny. Na rynku panuje jednak spora niepewność.

Autor: <b>Kazimierz Janiczek</b>

Autor: Kazimierz Janiczek

Jestem jednym z ekspertów Finansowego Kompasu a także autorem artykułu, który właśnie czytasz. W latach 2015-2019 pracowałem jako doradca kredytowy. Aktualnie jestem analitykiem i zajmuję się bieżącym analizowaniem codziennych zmian w ofertach produktów finansowych.

Logo Finansowy Kompas Kraków

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem

Wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń do nas. Odezwiemy się jeszcze tego samego dnia.

+48 736 840 471

Pozostałe artykuły z poradnika finansowego

Bądź na bieżąco z Finansowym Kompasem. Nasi eksperci dzielą się tu swoją bezcenną wiedzą i doświadczeniem. 

dziewczyna wskazuje kontakt z finansowym kompasem
Chcesz wiedzieć więcej? Umów się na niezobowiązującą konsultację
dziewczyna wskazuje kontakt z finansowym kompasem

Zamów bezpłatny kontakt

Ekspert oddzwoni do Ciebie z najlepszą ofertą!

0 zł za
konsultacje finansowe

Aż 16 banków
współpracujących

Do 50% niższa
rata kredytu

ikona-sredia-1.png
Finansowy Kompas ® Właściwy kierunek Twoich finansów © Od 17 lat pomagamy Klientom w realizacji marzeń i planów.

Zamów bezpłatny kontakt

Ekspert oddzwoni do Ciebie z najlepszą ofertą!
ikona-sredia-1.png
Finansowy Kompas ® Właściwy kierunek Twoich finansów © Od 17 lat pomagamy Klientom w realizacji marzeń i planów.

Zamów bezpłatny kontakt

Zaufaj ekspertom z wieloletnią praktyką

Aż 43
instytucje w 1 miejscu

Od 17 lat
na Polskim rynku

Ponad 60%
klientów z polecenia

ikona-sredia-1.png
Finansowy Kompas © Kancelaria Finansowa All-In-One: Finanse, Ubezpieczenia, Wsparcie Prawne

Zamów bezpłatny kontakt

Zaufaj ekspertom z wieloletnią praktyką
ikona-sredia-1.png
Finansowy Kompas © Kancelaria Finansowa All-In-One: Finanse, Ubezpieczenia, Wsparcie Prawne