
Jak uwolnić się od kredytu we frankach? Ekspert z Krakowa wyjaśnia
Kredyt we frankach to problem niespełna miliona Polaków. Jak wiemy, w poprzednich latach panował trend zaciągania kredytów w obcych walutach. Wynikało to oczywiście z dużej dysproporcji pomiędzy stopami procentowymi w Polsce i w Europie, co przekładało się na tańsze kredyty w walutach innych niż polski złoty. Umowy na tak zwane kredyty frankowe w dużej mierze zawierają ukryte klauzule waloryzacyjne (klauzule określające w jaki sposób kredyt zostanie wypłacony i jak będzie spłacany) a te z kolei mogą mieć wpływ nawet na ważność umowy. To właśnie te klauzule są powodem największych sporów z bankami.
Spis treści
Pierwszym krokiem więc powinno być zlokalizowanie ów klauzul i postanowień, które bezpośrednio wpływają na sposób spłaty i wypłaty finansowania. Następnie, analizujemy te postanowienia w świetle przepisu art. 385 1 § 1 k.c., który określa, kiedy postanowienia zawarte z konsumentem nie są wiążące. W rzeczywistości nie obędzie się tutaj bez wsparcia prawnika, który będąc ekspertem w tej dziedzinie bez żadnych większych trudności odnajdzie newralgiczne postanowienia. To z kolei przyczyni się do oceny owych postanowień pod kątem ich stosowności i skuteczności.
Jeśli chodzi o sprawy frankowe banki wciąż nie podejmują się przedsądowego rozwiązania tematu – zazwyczaj konieczne jest wniesienie powództwa sądowego
W sytuacji, gdy udowodniona zostanie obecność klauzul abuzywnych w umowie kredytowej (lub jeśli na skutek ich umieszczenia umowa przestaje być ważna) – należy rozważyć skierowanie sprawy do Sądu. Samo zajęcie się powództwem warto oddać w ręce ekspertów. Finansowy Kompas współpracuje z najlepszymi prawnikami z wieloletnim stażem, którzy są w stanie tak pokierować swoimi działaniami, by nasz klient zawsze odniósł sukces.
Pomoc prawna frankowiczom Kraków – jak przygotować się do procesu?
Najpierw potrzebujesz skompletować wszystkie niezbędne dokumenty. Należą do nich: umowa kredytowa, wszystkie załączniki oraz aneksy a także umowa zakupu nieruchomości. Oczywiście przydatne mogą się okazać regulaminy bankowe aktualne w momencie podpisywania umowy. Przygotuj także oświadczenie o kwocie udzielonego kredytu, wysokości rat oraz dacie uruchomienia kredytu. Istotne jest aby przedłożyć wysokość poszczególnych transz i zastosowany przez bank kurs waluty. Te dokumenty uzyskamy w banku, co później może nam rozjaśnić jaka jest nasza sytuacja i o jakie kwoty możemy ubiegać się w Sądzie.
W następnym celu powinieneś obliczyć wartości potencjalnego roszczenia, czyli ocenić, które z możliwych roszczeń okazują się być dla Ciebie najkorzystniejsze. Zastanów się także nad tym, które z roszczeń najprawdopodobniej odniosą sukces. Następnie, przygotowujemy powództwo.
Gdy już określisz swoje roszczenia wobec banku, pora na obliczenie potencjalnego ryzyka w razie przegranej sprawy (czyli oddalonego powództwa). Koszty takiego przedsięwzięcia zawierają wynagrodzenie dla kancelarii, opłaty sądowe (około 1000 PLN) wraz z kosztami opłaty skarbowej (17 PLN). Dodatkowo możesz również zapłacić za koszty ewentualnych zaliczek na biegłego zajmującego się rachunkowością oraz koszty zastępstwa pełnomocnika banku. Zdecydowanie się na wniesienie powództwa do Sądu powinno być poparte dokładną analizą możliwych strat i zysków.
Po wniesieniu pozwu do sądu masz prawo uczestniczyć we wszystkich rozprawach. Dodatkowo jesteś na bieżąco informowany o przebiegu sprawy. Równie ważnym elementem są Twoje własne zeznania w charakterze strony. Powinieneś wtedy pamiętać kiedy składałeś wniosek, z kim o wniosku rozmawiałeś i jakie informacje zostały Ci udzielone przez reprezentanta danego banku.
O co mogę pozwać sąd w przypadku umów frankowych w Krakowie?
Przyjmuje się, że klient ma 3 możliwości:
– wezwanie do zapłaty – jest to najczęściej wybierana forma powództwa. Statystycznie często idzie w parze z dodatkowymi żądaniami takimi jak stwierdzenie abuzywności lub nieważności.
– unieważnienie umowy – zazwyczaj zgłaszane wtedy, gdy umowa jest nadal wykonywana przez kredytobiorców. Pozew zostanie rozpatrzony pozytywnie tylko jeśli zawarte w umowie klauzule naruszają zasady współżycia, wobec czego umowa staje się unieważniona. W przypadku unieważnienia umowy zwracacie sobie z bankiem wszystkie otrzymane od siebie kwoty. Może się zdarzyć, choć jest to mniej prawdopodobny scenariusz, że to jedynie bank będzie musiał zwrócić Ci kwot roszczeń.
– odfrankowienie umowy – wnoszone przy trwającej umowie. W tej sytuacji umowy kredytowe frankowiczów winny stać się umowami złotówkowymi, oprocentowanymi wg. stawki WIBOR lub LIBOR.
Pamiętaj! Nawet jeśli Twoja umowa została zawarta przed ponad 10-laty, nie wszystko stracone. Istnieje wciąż duża szansa na zwycięstwo w sądzie.
Finansowy Kompas działa na krakowskim rynku finansowym już od ponad 16 lat i wiernie reprezentuje swoich klientów w procesach sądowych związanych z zaciągniętymi kredytami we frankach szwajcarskich. Zajmujemy się zarówno kredytami indeksowanymi oraz kredytami denominowanymi do CHF. O kredycie denominowanym mówimy wówczas, gdy jego kwota została wyrażona we frankach szwajcarskich, natomiast bank wypłaca kredytobiorcy równowartość tej kwoty w złotówkach. Stale prowadzimy wiele spraw sądowych z bankami dotyczących kredytów we frankach.


Autor: Kazimierz Janiczek
Zajmuję się analizowaniem codziennych zmian w ofercie produktowej największych instytucji finansowych w Polsce. Jeżeli nie znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie, wyślij je tutaj.