Pozwolenie na budowę w 65 dni

Finansowy Kompas już od ponad 16 lat reprezentuje swoich klientów i dba o ich bezpieczeństwo.

Eksperci z wieloletnią praktyką

Bezpłatna wstępna konsultacja

Ponad 16 lat doświadczenia

Szybki i łatwy kontakt z zespołem prawnym Finansowego Kompasu

Usługi naszego zespołu doświadczonych prawników obejmują między innymi sporządzanie opinii prawnych, udzielanie porad prawnych a także reprezentowanie klienta przed każdym rodzajem sądu. Reprezentujemy naszych klientów także przed organami administracji publicznej a także świadczymy stałe usługi prawne już od ponad 16 lat w Polsce.

Ponad 100 pozytywnych opinii!

biznesmen w trakcie spotkania

Zapewnij sobie profesjonalne doradztwo prawne

Zatrudniamy najlepszych prawników z całej Polski, mających wieloletnie doświadczenie zawodowe.

home office przy biurku

Skuteczne rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych

Nasze usługi prawne charakteryzują się maksymalną skutecznością oraz niezawodnością.

Zaufaj prawnikowi z doświadczeniem

Szukasz najlepszego doradztwa prawnego w Krakowie?

Finansowy Kompas już od ponad kilkunastu lat na polskim rynku dba o bezpieczeństwo swoich klientów. Nasza usługa jest kompleksowa i obejmuje finanse, ubezpieczenia a także porady prawne.

Porady prawne w Krakowie z ekspertem

Nasz zakres działań to: obsługa prawna firm, porady prawne, reprezentacja procesowa, pomoc frankowiczom, prawo cywilne i gospodarcze, prawo rodzinne, prawo pracy, prawo karne, prawo administracyjne.

W jaki sposób świadczymy porady prawne?

Zamów kontakt

Wypełniając formularz lub telefonicznie.

Porozmawiaj z prawnikiem

Pierwsza konsultacja jest zawsze darmowa.

Ustal plan działania

Wspólnie z prawnikiem obierz swój cel.

Rozwiąż sprawę

Z Grupą FK żadna sytuacja nie jest beznadziejna!

Co mówią klienci o Finansowym Kompasie?

Od 3 lat korzystam z usług kompasu i jest to jedna z lepszych decyzji biznesowych, jakie moglismy podjac. kompleksowa obsluga i rzetelnosc prawników na najwyzszym poziomie. pozdrawiam.
Marcin Wyszyński
Pomoc prawna dla firm
jestem bardzo zadowolona z usług prawników z finansowego kompasu i bede na pewno polecac znajomym. wszystko jasno i przejrzyscie wyjasnione a sprawa zalatwiona b szybko
Karolina Kuźniar-Dobosz
Porady prawne dla osób indywidualnych

Pozwolenie na budowę domu Kraków - jak uzyskać komplet dokumentów?

Podpowiadamy, w jaki sposób możemy uzyskać pozwolenie na budowę domu w Krakowie w 2022 roku. Wyjaśniamy także, w jakich przypadkach należy mieć pozwolenie na budowę, a kiedy wystarczy jedynie zgłosić budowę. Obie rzeczy możemy jednak zrobić dopiero wtedy, gdy mamy już działkę oraz projekt budowlany domu.

Sporządzenie pozwolenia na budowę jest zazwyczaj konieczne przy skomplikowanych inwestycjach budowlanych. Nie jest to jednak ściśle określone, czym dokładnie z definicji są te skomplikowane inwestycje. 

Spis treści

Kiedy trzeba mieć pozwolenie na budowę domu w Krakowie?

Wszystkie roboty budowlane muszą zostać rozpoczęte i przeprowadzone całkowicie legalnie, co daje pozwolenie na budowę. Co do zasady jest ono niezbędne w przypadku budowy, rozbudowy, nadbudowy, odbudowy oraz przebudowy obiektów budowlanych. Pozwolenie na budowę jesteśmy w stanie dostać razem z pozwoleniem na rozbiórkę (jeżeli po wyburzeniu budynku chcemy od razu wybudować nowy, w takiej sytuacji należy od razu złożyć wniosek o pozwolenie na budowę). Pozwolenia na budowę uzyskuje się często zamiast zgłoszenia budowy. Wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę kompletujemy niezbędne formalności. Pozwolenie na budowę uzyskujemy przy zmianie sposobu użytkowania obiektu budowlanego, bądź jego części wymagają zastosowania robót budowlanych. Wtedy możemy potrzebować pozwolenia na budowę a co za tym idzie konieczne będzie złożenie stosownego wniosku. Możliwe również, że potrzebny okaże się projekt zagospodarowania działki lub terenu. 

Co to jest projekt budowlany?

Projekt budowlany to kluczowy element całego procesu budowlanego. Dzielimy go na trzy segmenty:

– projekt zagospodarowania działki lub terenu – dokument, który sporządza się na aktualnej mapie do celów projektowych bądź jej kopii. Projekt zagospodarowania działki lub terenu zawiera określenie granic terenu, sieci uzbrojenia, sposób odprowadzania ścieków, a także elementy takie jak układ komunikacyjny, układ zieleni oraz zabudowy sąsiedzkie.

– projekt architektoniczno-budowlany – zawiera układ przestrzenny oraz formę architektoniczną istniejących i projektowanych obiektów budowlanych. Ten projekt obejmuje także zamierzony sposób użytkowania przestrzeni, opinię geotechniczną oraz informacje o wyposażeniu technicznym budynku.

– projekt techniczny – zawarte są w nim projektowane rozwiązania konstrukcyjne obiektu oraz załączone do nich obliczenia statyczno-wytrzymałościowe. Dodatkowo projekt techniczny obejmuje dokumentację geologiczno-inżynierską i inne opracowania projektowe.

Kiedy wystarczy zgłosić budowę lub roboty budowlane?

Możliwe, że nie będziesz potrzebował pozwolenia na budowę domu w Krakowie i wystarczy Ci samo zgłoszenie budowy lub robót budowlanych. Tak więc pozwolenie na budowę jest obowiązkowe jeśli:

– projekt potrzebuje przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko,

– projekt potrzebuje przeprowadzenia oceny oddziaływania na obszar Natura 2000,

– roboty budowlane i budowa będą wykonywane przy lub na obiekcie, który widnieje w rejestrze zabytków. 

Nie musimy ani uzyskiwać pozwolenia na budowę ani zgłaszać budowy jeśli chcemy wybudować:

– obiekty gospodarcze związane z produkcją rolną, 

– stawy, zbiorniki wodne o powierzchni max 1000m2 i głębokości max 3m,

– parterowe budynki gospodarcze o powierzchni zabudowy do 35m2,

– przydomowe tarasy naziemne,

– suszarnie i obiekty kontenerowe,

– naziemnych zbiorników będących obiektami budowlanymi, służących do przechowywania paliw płynnych,

– wiat, wolnostojących altan działkowych,

– wiat przystankowych i peronowych,

– bankomatów, biletomatów, wpłatomatów, automatów,

– stanowisk postojowych dla samochodów osobowych,

– punktów ładowania,

– poligonowych obiektów budowlanych,

– ogrodzeń max 2,20m,

– tymczasowych obiektów budowlanych,

– urządzeń pomiarowych i geodezyjnych,

– pochylni dla niepełnosprawnych,

– linii kablowych, 

– oczka wodne, przydomowe baseny max 50m2.

Te roboty budowlane także nie wymagają posiadania pozwolenia ani zgłoszenia budowy:

– przebudowa budynków,

– remonty obiektów budowlanych,

– instalowanie urządzeń techniczno-użytkowych i antenowych konstrukcji wsporczych,

– utwardzanie powierzchni gruntu.

Pozwolenie na budowę w Krakowie możemy uzyskać na 3 sposoby:

– osobiście odwiedzając urząd (starostwa powiatowego, urzędu wojewódzkiego, urzędu dzielnicowego Krakowa lub urzędu miasta na prawach powiatu),

– listownie w placówce pocztowej,

– elektronicznie poprzez portal e-Budownictwo (zakładamy konto Profilu Zaufanego i wypełniamy odpowiednie formularze). Jest to opcja dostępna od lipca 2021 roku. 

Jeżeli nie wiesz, gdzie musisz złożyć wniosek o pozwolenie na budowę domu w Krakowie lub okolicy, zapoznaj się z informacjami na stronie www.biznes.gov.pl. Tam będziesz mógł podać dokładne miejsce inwestycji i uzyskać cenne wskazówki co do urzędu, w którym powinieneś zgłaszać budowę.

Pamiętaj! Możesz rozpocząć budowę tylko i wyłącznie jeśli otrzymasz już pozwolenie na nią. Jeśli rozpoczniesz roboty budowlane przed otrzymaniem pozytywnej decyzji, równa się to z samowolą budowlaną. To z kolei oznacza konieczność poniesienia bardzo wysokich opłat legalizacyjnych lub (w najgorszym wypadku) konieczność rozbiórki. 

Ile kosztuje pozwolenie na budowę domu w Krakowie?

Suma jaką zapłacimy jest bezpośrednio związana z rodzajem obiektu budowlanego, którego dotyczy wniosek. Warto przy tym mieć na uwadze, iż pozwolenie na budowę tyczy się całej inwestycji a nie jej wybranych obiektów (to z kolei można osiągnąć jedynie na prośbę inwestora, lecz muszą one jednak być w stanie funkcjonować samodzielnie). Opłata skarbowa nie dotyczy podań związanych z budynkami mieszkalnymi, co oznacza, że opłaty skarbowe dotyczą budynków takich jak np. studnie, oczyszczalnie czy budynki gospodarcze. Co więcej, zatwierdzenie projektu budowlanego kosztuje 47 zł oraz prawdopodobnie zapłacisz dodatkowe 17 zł za ewentualne pełnomocnictwo. 

Kiedy otrzymam decyzję?

Urząd jest zobowiązany do wydania Ci decyzji o zatwierdzeniu bądź niezatwierdzeniu projektu w przeciągu 65 dni. Jeżeli wniosek nie jest sporządzony prawidłowo lub brakuje pewnych dokumentów, organ zgłasza Ci konieczność naniesienia poprawek. Pozwolenie na budowę jest bezterminowe, jeśli roboty budowlane rozpoczną się maksymalnie do 3 lat od wydania decyzji. Jeśli przerwiesz budowę na więcej niż 3 lata, pozwolenie na budowę również traci swoją ważność. Jednak nie wszystko stracone, ponieważ wystarczy w tym czasie wykonać drobne prace budowlane, a czas przerwy znów zacznie się na nowo odliczać. 

Co powodują zmiany w projekcie budowlanym?

Wyróżniamy zmiany istotne i te nieistotne. Istotne zmiany to takie, które wymagają zgłoszenia i uzyskania nowej decyzji. Nieistotne zmiany to takie, które wystarczy odnotować w dzienniku budowy.

Istotne zmiany w projekcie budowlanym:

– odstąpienie od projektu zagospodarowania działki,

– wprowadzana zmiana wymaga ponownych uzgodnień,

– zmiana charakterystycznych parametrów np. liczby pięter,

– zmiana planu zagospodarowania przestrzennego,

– zmiana decyzji co do przeznaczenia budynku.

Nieistotne zmiany w projekcie budowlanym:

– zmiany w wysokości, szerokości i długości obiektu, które wynoszą maksymalnie 2% wszystkich założonych w projekcie parametrów,

– te zmiany, które nie wymagają ponownych uzgodnień i nie naruszają przepisów techniczno-budowlanych.

Pamiętaj, że decyzję o tym, które zmiany są istotne, a które nie, podejmuje tylko i wyłącznie projektant.

Autor: <b>Kazimierz Janiczek</b>

Autor: Kazimierz Janiczek

Zajmuję się analizowaniem codziennych zmian w ofercie produktowej największych instytucji finansowych w Polsce. Jeżeli nie znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie, wyślij je tutaj.

Logo Finansowy Kompas Kraków

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem

Wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń do nas. Odezwiemy się jeszcze tego samego dnia.

+48 736 840 471

Pozwolenie na budowę z Finansowym Kompasem

Oceń nas:

5/5 - (6 votes)

Pozostałe artykuły z poradnika finansowego

Bądź na bieżąco z Finansowym Kompasem. Nasi eksperci dzielą się tu swoją bezcenną wiedzą i doświadczeniem. 

dziewczyna wskazuje kontakt z finansowym kompasem
Chcesz wiedzieć więcej? Umów się na niezobowiązującą konsultację
dziewczyna wskazuje kontakt z finansowym kompasem

Zamów bezpłatny kontakt

Zaufaj ekspertom z wieloletnią praktyką

Aż 43
instytucje w 1 miejscu

Od 17 lat
na Polskim rynku

Ponad 60%
klientów z polecenia

ikona-sredia-1.png
Finansowy Kompas © Kancelaria Finansowa All-In-One: Finanse, Ubezpieczenia, Wsparcie Prawne

Zamów bezpłatny kontakt

Zaufaj ekspertom z wieloletnią praktyką
ikona-sredia-1.png
Finansowy Kompas © Kancelaria Finansowa All-In-One: Finanse, Ubezpieczenia, Wsparcie Prawne

Zamów bezpłatny kontakt

Specjalista oddzwoni do Ciebie w ciągu 24h!

Brak opłat
wstępnych

Praktycy
prawa bankowego

16 lat
doświadczenia

ikona-sredia-1.png
Finansowy Kompas ® Właściwy kierunek Twoich finansów © Od 17 lat pomagamy Klientom w realizacji marzeń i planów.

Zamów bezpłatny kontakt

Specjalista oddzwoni do Ciebie w ciągu 24h!
ikona-sredia-1.png
Finansowy Kompas ® Właściwy kierunek Twoich finansów © Od 17 lat pomagamy Klientom w realizacji marzeń i planów.

Zamów bezpłatny kontakt

Ekspert oddzwoni do Ciebie z najlepszą ofertą!

0 zł za
konsultacje finansowe

Aż 16 banków
współpracujących

Do 50% niższa
rata kredytu

ikona-sredia-1.png
Finansowy Kompas ® Właściwy kierunek Twoich finansów © Od 17 lat pomagamy Klientom w realizacji marzeń i planów.

Zamów bezpłatny kontakt

Ekspert oddzwoni do Ciebie z najlepszą ofertą!
ikona-sredia-1.png
Finansowy Kompas ® Właściwy kierunek Twoich finansów © Od 17 lat pomagamy Klientom w realizacji marzeń i planów.