fbpx

Zaświadczenie o niekaralności online - w 5 prostych krokach

Istnieje wiele zawodów, w których niezbędnym jest uzyskanie zaświadczenia o niekaralności, które należy pozyskać z Krajowego Rejestru Karnego (KRK). Są to tzw. zawody zaufania publicznego, do których należą min. doradca finansowy i nauczyciel. Czy trzeba fatygować się do sądu? Otóż nie. Uzyskanie zaświadczenie o niekaralności online jest banalnie proste. Poniżej opisze jak w 5 prostych krokach uzyskać zaświadczenie bez wizyty w sądzie oraz jak poprawnie wypełnić wniosek.

Co zawiera zaświadczenie i jak wygląda?

Jest to jednostronny dokument A4 z informacjami osobowymi i tekstem “Nie figuruje w Krajowym Rejestrze Karnym”, zawierający także informacje o osobie wystawiającej wniosek.

Uzyskując zaświadczenie online otrzymasz plik w formacie zip w skład którego wchodzą 3 pliki. Należy pamiętać że są to pliki XML które należy odkodować przy pomocy wirtualizacji. Cały proces opisujemy szczegółowo poniżej:

1. Wejdź na stronę ekrk.ms.gov.pl i przejdź do podstrony: rejestracja

zaświadczenie o niekaralności online

Istnieją dwa rodzaje kont: osoba fizyczna i podmiot instytucjonalny. Jeżeli potrzebujesz zaświadczenia dla swojego pracodawcy wybierz pierwszy wariant.

Po uzupełnieniu danych zaloguj się na swoją skrzynkę mailową i kliknij w link aktywacyjny.

2. Zaloguj się i użyj opcji: wniosek o osobę

krok 2 wniosek o osobę

Przygotuj dowód osobisty i powoli uzupełniaj dane. Staraj się by nie popełnić żadnego błędu. Pamiętaj że zaświadczenie z błędnymi danymi będzie nie ważne. Gdy wypełnisz wniosek użyj opcji: zapisz a następnie: podpisz.

użyj opcji: zapisz a następnie: podpisz

Jeżeli system zatwierdzi wszystkie dane zostaniesz przekierowany do strony GOV na której potwierdzisz swoją tożsamość.

3. Zaloguj się do Profilu Zaufanego

logowanie do profilu zaufanego

Możesz użyć opcji: Zaloguj się za pomocą nazwy użytkownika lub adresu e-mail, jeżeli miałeś okazję korzystać wcześniej profilu zaufanego lub: Zaloguj się przy pomocy banku lub innego dostawcy, jeżeli nie korzystałeś wcześniej z tego rozwiązania.

Co jeżeli mój bank nie udostępnia logowania?

Jeżeli twój bank nie znajduje się na powyższej liście banków możesz założyć profil za pomocą alternatywnych metod używając opcji: ZAŁÓŻ PROFIL który znajduje się niżej lub skorzystać ze stacjonarnej metody uzyskania zaświadczenia.

sposoby na uzyskanie profilu zaufanego

4. Zapłać za wydanie zaświadczenia o niekaralności

Ostatnim krokiem składania wniosku jest wpłata 20 złotych za wydanie zaświadczenia. Po dokonaniu wpłaty zobaczysz podsumowanie. Gdy zaświadczenie zostanie wydane znajdziesz je w zakładce: odpowiedzi

zaświadczenia o niekaralności 5 krok

Nie musisz wchodzić codziennie na stronę KRK. Potwierdzenie o wydaniu dokumentu otrzymasz także na swój adres email.

5. Odkoduj zaświadczenie o niekaralności online z pliku XML

Odkoduj zaświadczenie o niekaralności online aby móc je wydrukować

Aby zapoznać się ze szczegółami odpowiedzi w pliku XML musisz skorzystać z opcji: wizualizacja. Znajdziesz ją w lewej górnej części serwisu e-krk. Wystarczy załączyć wcześniej pobrany plik z zakładki odpowiedzi a następnie przepisać kod z obrazka.

Jaki jest czas oczekiwania na zaświadczenie?

Oficjalny komunikat podaje maksymalny okres – do 7 dnia po złożeniu wniosku – jednak z własnego doświadczenia wiem że wygląda to różnie. Sam czekałem aż 9 dni.

W jakim wypadku zaświadczenie  jest darmowe?

W niektórych wypadkach zaświadczenie o niekaralności online może być wydane bez opłat. Zaznacz w formularzu, jeżeli jesteś wolontariuszem będącym kandydatem na kierownika wypoczynku lub wychowawcę wypoczynku oraz jeżeli jesteś kandydatem na ławnika.

Ile to kosztuje?

W wypadku drogi online,  zaświadczenie o niekaralności to koszt 20 PLN i dodatkowej prowizji za płatność online. 30 PLN to kwota którą zapłacimy stacjonarnie w sądzie.

Kto wystawia zaświadczenie o niekaralności?

Zaświadczenia o niekaralności wydaje Krajowy Rejestr Karny. Jeżeli chcesz otrzymać zaświadczenie w trybie stacjonarnym udaj się do najbliższego sądu rejonowego.

Czy można uzyskać zaświadczenie o niekaralności poza miejscem zameldowania?

Nie ma żadnej rejonizacji zaświadczenia. Można je odebrać w każdej przeznaczonej placówce. Również przebywając za granicą. W wypadku przebywania za ganicą najlepszym rozwiązaniem wydaje się proces internetowy który został opisany powyżej.

Jak długo ważne jest zaświadczenie o niekaralności?

Nie ma okresu ważności. Jednak najczęściej pracodawcy wymagają zaświadczenia nie starszego niż 30 dni.

Czy pracodawca może uzyskać zaświadczenie o niekaralności online za mnie?

Nie, nie jest to możliwe.

Czy można uzyskać zaświadczenie o niekaralności będąc cudzoziemcem?

Tylko jeżeli jesteś obywatelem UE, wtedy Twoje dane widnieją w KRK. W przypadku obywateli min. Ukrainy, takie dane nie widnieją już w Krajowym Rejestrze Karnym.

Dawid Janiczek
Dawid Janiczek

Jestem autorem artykułu którego właśnie czytasz. Od 6 lat zajmuje się sektorem bankowości detalicznej. Monitoruje na bieżąco oferty wszystkich kredytów gotówkowych.

Zaświadczenie o niekaralności online – w 5 prostych krokach

Masz pytania?

W ramach cyklu “pytanie do eksperta” odpowiadamy czytelnikom na pytania z zakresu finansów i bankowości. Doradzamy, informujemy i dzielimy się widzą. Napisz do nas a dokładnie wyjaśnimy dane zaganienie.

Sprawdź szczegóły
  • Aby skorzystać z darmowej porady kredytowej wypełnij formularz.